Hned to bude...
Zatím se naučte slovíčko:
increase - zvýšit
Domů > Blog > Online slovníky – není slovník jako slovník

Online slovníky – není slovník jako slovník

V článku se budeme věnovat online slovníkům pro běžné uživatele a vypíchneme z našeho hlediska ty nej, které by vám měly pomoci ve studiu i v běžném životě.

Bylo by ideální napsat, který slovník je nejlepší. Ale bohužel to není tak snadné. Každý potřebuje slovník k něčemu jinému. Někomu stačí obyčejný překlad, jiný zase ocení i použití slova v praxi. Užitečnou funkcí jsou i synonyma. Extra kategorií jsou výkladové slovníky. A pokud plánujete výlet do Bronxu, určitě se bude hodit slovník slangu 🙂

 

Online překladové slovníky

slovnik.seznam.czslovnik.seznam.cz

U nás nejpoužívanější vícejazyčný slovník na stránkách Seznamu. Je přehledný, obsahuje audio, fráze, synonyma, antonyma, odvozená slova. Práce s ním je rychlá a pro začátečníky a mírně pokročilé zcela dostačující. Občas se může stát, že některé méně frekventované slovo nenajde.

Slovník od Seznamu umí všechny základní jazyky. Podporovaná je angličtina, němčina, francouzština, italština, španělština, ruština a slovenština.

 

Lingeawww.lingea.cz

Oboustranné překladové slovníky 34 jazyků. Takže pokud potřebujete méně běžné jazyky, tady je najdete.

Lingea.cz dodává slovníky právě pro Seznam. Takže je na vás, kterému slovníku dáte přednost po grafické stránce.

Lingea je v základu zdarma, ale nabízí i placené verze pro náročnější uživatele. Přehled najdete na https://slovniky.lingea.cz/review.

 

bablabab.la

Online slovník pro 28 jazyků, který obsahuje nejen audio, fráze, synonyma, odvozená slova, ale i příkladové použití v kontextu, které ocení každý uživatel jakékoliv úrovně. Mám pocit, že obsahuje i méně frekventovaná slova.

Kromě slovníku tu najdete i překladač nebo třeba přehled užitečných frází, hry a dokonce testy.

A věděli jste, že se ve většině případů zvládnete obejít i bez slovníku? Přečtěte si článek Hoďte slovník do koše a naučte se tuto unikátní metodu.

Online výkladové slovníky

Pro ty, kteří se chtějí angličtině věnovat podrobněji, jsou tu výkladové slovníky. Tyto slovníky jsou psané kompletně v angličtině. Nespornou výhodou je, že obsahují praktické použití slov v kontextu. Spoustu slov má několik významů a právě tento slovník vám pomůže vyřešit, jak dané slovo v dané situaci použít. Nechybí ani audio pro výslovnost.

Práce s výkladovým slovníkem může někomu připadat zdlouhavá, protože je samozřejmě jednodušší kouknout jen do překladového na význam slovíčka. Ale věřte, že byste se ho měli naučit používat, jelikož překlad do češtiny není vždy přesný a tento typ slovníku vám pomůže zjistit, jestli je to to slovíčko či tvar, který jste opravdu hledali a jestli ho používáte ve větě správně.

Výkladových slovníků existuje spousta a zde máte malý přehled těch nejpoužívanějších.

 

Stále nejpříjemnějším způsobem komunikace ale vždycky bude, když jazyk budete ovládat. Hupněte do našich online samostudijních kurzů angličtiny pro dospělé, které vás krok za krokem povedou k cíli, abyste se už nikdy nemuseli cítit při mluvení anglicky trapně. Vybrat si můžete bežnou angličtinu nebo unikátní tématické kurzy, třeba Travel&Learn: Toskánsko, který kombinuje výuku s virtuálním cestopisem a průvodcem, anebo kurz Nepravidelná slovesa jednou provždy, kde se je naučíte v kontextu krátkých příběhů různých žánrů za 7 minut denně.

 

Collins Dictionary

Slovník, který obsahuje snad úplně vše. Je zde použití ve větách, fráze, idiomy, rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou. Najdete zde i synonyma a navíc překlad do několika jazyků včetně češtiny. U každého slovíčka je, jak často se používá. 

Collins dictionary

Cambridge Dictionary

Tento slovník obsahuje vše, co by měl – ukázkové věty, rozdíly mezi britskou a americkou výslovností, fráze a idiomy a navíc je u slovíčka ukazatel do jaké úrovně angličtiny se hodí (A1-C2). Tento slovník má výhodu, že se zde nachází spoustu her k procvičování slovní zásoby. 

 

Cambridge DictionaryMacmillan Dictionary

Sice tenhle slovník v plném rozsahu může používat jen registrovaný uživatel, ale za to obsahuje spoustu slovních her, které uvítá každý, kdo se anglicky učí.

 

Macmillan Dictionary

Online slovník synonym a protikladů

Thesaurus.com

 

Online slovník slangu

Urbandictionary.com

 

Umělá inteligence

V dnešní době umí umělá inteligence psí kusy, ale není na ni 100% spoleh, ani v překladech. Nicméně, krásně si s ní vystačíte, když budete chtít psát emaily nebo si nechat přeložit (a zjednodušit nějaký článek). Zkuste třeba ChatGTP, který je zadarmo.

 

Nevíte jakou máte úroveň? Udělejte si rozřazovací test ZDARMA.