Hned to bude...
Zatím se naučte slovíčko:
cover - přikrýt
Domů > Blog > Jak funguje paměť

Jak funguje paměť

Memorování není při studiu jazyka to pravé ořechové. Přečtěte si, jak náš mozek a paměť funguje a seznamte se s tipy na efektivní studium, které vám pomůžou dosáhnout vašeho plného jazykového potenciálu.

Neurony, synapse, dendrity

Neurony a paměťPokaždé, když se učíme, tak dochází k přenosu elektrických signálů a chemických látek mezi neurony (základními stavebními prvky mozku), které začnou tvořit řetězce. Jednoduché informace, např. nové slovíčko, tvoří krátký a jednoduchý řetězec, ale složité koncepty vytváří komplexní a komplikované řetězce tím, že se mezi neurony pospojují mezery (synapse).

Pokaždé, když chceme z paměti něco vylovit a přemýšlíme o tom, tak prolítne řetězcem neuronů patřičné informace malý elektrický signál a posílí spojení.

Pokud není řetězec dost silně spojen, rozpadne se. Takže anglické “Use it or lose it” (Používej to, nebo to ztratíš) je velmi trefný a přesný popis toho, jak funguje paměť.

Tip

  • Když se chcete něco naučit, tak je lepší učit se krátký čas, ale každý den, než si k tomu sednout jednou za týden na dvě hodiny. 
  • Retrieval practice je postup, který vám zajistí nejen silná spojení, ale také vybudování vícero přístupových cest k informaci. Co to je? Přečtěte si látku, kterou se potřebujete naučit nebo třeba nová slovíčka, pak zavřete knihu nebo sešit a zkuste si na papír napsat nebo nahlas říct co nejvíce informací, které si pamatujete.
  • Spaced practice je technika, kdy se neučíte najednou, ale potom co se jednu věc naučíte, tak si dáte pauzu, necháte mozek pozapomenout a pak se k té stejné věci vrátíte.

 

Odpočinek a paměť

Během učení se v neokortexu (mozkové kůře) vytváří slabě pospojované řetězce informací. 

Hipokampus

Během odpočinku jsou tyto informace tříděny a katalogizovány hipokampem, což je pomocník dlouhodobé paměti, a až tyto informace budeme potřebovat, je pravděpodobnější, že k nim najdeme přístupovou cestu. 

Takže učení v kuse bez odpočinku, a hlavně bez spánku způsobí, že zahltíte hipokampus a všechny informace jsou naházené bez ladu a skladu do neosvětleného sklepa a pokaždé, když potřebujeme některou z nich, tak slepě šátráme a říkáme si: “Tohle jsem se učil, ale jak to kurňa bylo?!”

Tip

Používejte pomodoro techniku

  • Odstraňte rušivé elementy vypněte zvuk na mobilu, vypněte zbytečné záložky na počítači a notifikace. S dětmi je to trochu těžší, protože ty se vypnout nedají 😀
  • Nastavte si minutku nebo mobil na 20-30 minut. Existují i specializované aplikace.
  • Celou tuto dobu se soustřeďte a učte se. Vedlejší pozitivní účinek je, že máte krátký, zvládnutelný časový rámec.
  • Dejte si 5 minut pauzu.
  • Po čtyřech blocích po 25 minutách si dejte dlouhou přestávku (alespoň 15 minut).
  • Pokud se učíte cizí jazyk, tak vám stačí jeden blok a pokud jste velmi motivovaní, tak udělejte jeden dopoledne a druhý odpoledne a ideálně si další den dopoledne opakujte to, co jste se naučili předešlý den odpoledne.

Jak se učit - Pomodoro technika