Hned to bude...
Zatím se naučte slovíčko:
foreign - cizí
Domů > Blog > Kolik slov potřebujete, abyste se domluvili anglicky?

Kolik slov potřebujete, abyste se domluvili anglicky?

Určitě jste už slyšeli, že vám stačí umět 300 nebo 800 slov v cizím jazyce na to, abyste se domluvili. Je to pravda nebo jenom chytrý marketingový tah? Pojďme se podívat, jak to tedy doopravdy je.

 

Umět anglicky neznamená umět 100% gramatiky, 100% slovíček a mluvit bez chyb jako moderátor BBC. Určete realističtější cíl a hned si začnete studium více užívat.

 

Pro každého z nás totiž může spojení slov „umět anglicky“znamenat úplně něco jiného a záleží na našem cíli.

 • Chcete se angličtině věnovat akademicky jako lingvista, tlumočník nebo překladatel?
  Tak to znamená umět ji od A do Z. Ale pozor, angličtina má 171 000 slov, z nichž se 47 000 nepoužívá a běžný rodilý mluvčí má ve své aktivní slovní zásobě zhruba 17 000 slov.
 • Potřebujete angličtinu pro práci?
  Měli byste ji umět do té míry, abyste v ní uměli automaticky komunikovat o problematice, která se týká vašeho oboru, ale nemusíte mluvit bezchybně.
 • A když se jen potřebujete domluvit a naučit se ji pro svůj dobrý pocit?
  Stačí začít na 300 heslových slovech a pak jít výš. Zádrhel je v tom, že nejde o počet jednotlivých slov, ale o slovní rodiny.

Kolik slov musíte umět, abyste se domluvili anglicky?

 

Co je heslové slovo?

Heslové slovo je výraz s celým svým příbuzenstvem, např. dream, dreams, dreamy, dreamt, dreamed, dream-like nebo child, children, childish, childhood, childless atd..

vykřičník

 

Nenechte se tedy nalákat populárním marketingovým tvrzením, že vám stačí 800 nebo dokonce jenom 300 nejfrekventovanějších slov, abyste zvládli 85% angličtiny.

 

Realita totiž není tak jednoduchá.

 1. Každé heslové slovo má kolem sebe početnou rodinku a tím se nám počet slov pěkně znásobí – celá skupina se nazývá tzv. slovní rodina (anglicky lemmas).
 2. Naučit se nazpaměť jakýkoli počet slov samo o sobě nepřinese schopnost automaticky a plynule komunikovat. Každý jazyk totiž spočívá nejen ve slovech a gramatice, ale především ve skládání slov do vět, do frází a idiomů.
 3. Komunikace není pouze o tom, co chceme sdělit; je hlavně o schopnosti porozumět. Bez toho, abyste pohodlně rozuměli, co vám protistrana říká, prostě komunikovat nejde.

 

Takže nevěřte zjednodušeným tvrzením, které vám slibují rychlou a zdánlivě přímočarou cestu k úspěchu. Tyto zázračně zkratky staví na tom, že člověk je tvor líný a rád si za příslib „koláčů bez velké práce“ připlatí.

 

Podívejte se na seznam 100 nejpoužívanějších slov v angličtině na konci této stránky a uvidíte, že velkou část tvoří gramatická slova jako I, you, not, a, the, have, does atd. a s těmi byste si asi moc nepopovídali :D. Ta, která neznáte se můžete doučit, ale pokud nejste úplný začátečník, tak se vsadím, že je znáte jak vlastní boty.

 

V každém kurzu angličtiny pro samouky Jazyko si osvojíte a uložíte do dlouhodobé aktivní paměti 300 slovíček, která si procvičíte v různých kontextech, abyste uměli nejen samotné slovo, ale i některé členy z jeho slovní rodiny. Proto naši studenti dělají pokroky, které sami cítí a mají z nich radost.

 

Nebo můžete zkusit test velikosti anglické slovní zásoby, který dali dohromady studenti a profesoři z Victoria University ve Wellingtonu. Na 140 otázkách zjistíte, kolik slovních rodin ovládáte.

 

 

Kolik rodin tedy opravdu potřebujeme?

Počet slov bude záležet na tom, k čemu angličtinu hodláte používat.

   • Chcete pouze umět říct to, co si předem připravíte a nehodláte se s nikým domlouvat? Na to vám postačí 100 heslových slov.
   • Stačí vám domluvit se na dovolené a v běžných, předvídatelných situacích a občasná improvizace rukama nohama je přijatelná? Stačí vám 300 – 500 heslových slov.
   • Pro jednoduchou komunikaci na úrovni A2/B1 (středně pokročilí) vám postačí  800 až 1 000 heslových slov.
   • Abyste uměli plynule komunikovat a uměli se třeba podívat na film v angličtině (úroveň B2 – pokročilí), tak se budete potřebovat naučit 3 000 – 5 000 heslových slov.
   • No a na tu úroveň „rodiláka“ do sebe musíte nasoukat více než 8000 heslových slov.

 

Umět anglicky určitě neznamená umět 100% gramatiky, 100% slovíček a mluvit bez chyb jako moderátor BBC. Určete realističtější cíl a hned si začnete studium více užívat.  Ale nezapomeňte, že je lepší umět 2 000 užitečných slov než 8 000 těch, které v životě nepoužijete a které se nenaučíte a neprocvičíte v kontextu.

V každém kurzu angličtiny pro samouky Jazyko si osvojíte a uložíte do dlouhodobé aktivní paměti 300 praktických slovíček, která si procvičíte v různých kontextech, abyste uměli nejen samotné slovo, ale i některé členy z jeho slovní rodiny. Proto naši studenti dělají pokroky, které sami cítí a mají z nich radost.

 

 

100 nejpoužívanějších slov v angličtině

 

LoadingNačítám cvičení

 

1 komentář k “Kolik slov potřebujete, abyste se domluvili anglicky?”

Diskuze

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, tak se zaregistrujte. Je to zdarma a bez závazků.

Zaregistrovat se